Turbūt pagrindinis pajovus yra tas, kad galite įsimylėti Lotynų Ameriką ir niekaip nenorėsite grįžti atgal į Tėvynę. O jei kartais ir padarysite tokią klaidą, ir grįšite namo, turbūt ilgai dar verksite šaltais ir lietingais vakarais bei klausite savęs, kur buvo jūsų galva, kai sumąstėte pirkti bilietą atgal.
Žinoma, yra ir rimtesnių pavojų bei erzinančių dalykų keliaujant Lotynų Amerikoje, ypač jei keliausite su nedideliu biudžetu. Tačiau svarbiausia suprasti, kad absoliučiai didžioji dauguma sutiktų žmonių yra draugiški bei labai geranoriškai nusiteikę keliautojų atžvilgiu. Didžiajai daliai keliautojų kelionės po šį regioną baigiasi turint vien teigiamas emocijas. Aišku, jos priklauso ir nuo jūsų požiūrio į pasaulį. Kuo pozityviau į jį žiūrite, tuo pozityvesnius dalykus jame ir randate.
Pagrindiniai pavojai, su kuriais susiduria keliautojai yra: ligos, vagystės, įvairios apgavystės, traumos ir eismo įvykiai. Nors apsidrausti nuo jų negali niekas, tačiau ar pavojai paveiks jus, labai priklauso ir nuo jūsų elgesio. Pavyzdžiui, dažniausios keliautojams pasitaikančios ligos yra keliautojo diarėja ir uodų sukeliamos infekcinės ligos. Tikimybę susirgti keliautojo diarėja galite sumažinti tinkamai pasirinkę geriamąjį vandenį, maitinimo vietas ir termiškai apdorotą maistą. Tikimybę susirgti tropinių uodų pernešamomis ligomis, tokiomis kaip maliarija, čikungunija, dengės karštinė, geltonoji karštinė, Zikos virusas, sumažinsite naudodami efektyvius vabzdžių repelentus, tinkamus drabužius ir virš lovos pakabinamą tinkliuką nuo uodų. Šie būdai taip pat jums padės apsisaugoti ir nuo smėlio musių įkandimų bei jų pernešamų infekcinių ligų.
Vagystės ir įvairios apgavystės Lotynų Amerikoje yra dažnesnis reiškinys nei Lietuvoje. Tačiau didžioji dauguma jų būna nesmurtinės. Pavyzdžiui, praradus budrumą ir nematant savo daiktų juos gali kažkas „pasiskolinti“. Arba pasinaudojus jūsų sumišimu, nežinojimu ar psichologiniais triukais išsireikalaujama piniginio užmokesčio už paslaugas, kurios prieš pasinaudojant buvo nemokamos arba turėjo būti žymiai pigesnės. Nesmurtinės vagystės būdas, kuris Lietuvoje retai kam girdėtas, yra banko kortelės nukopijavimas. Vagys jums nežinant padaro jūsų banko kortelės kopiją ir ja naudojasi tuštindami jūsų banko sąskaitą. Dar vienas nesmurtinės vagystės būdas yra apkvaišinimas cheminėmis medžiagomis, tokiomis kaip, pavyzdžiui, burundanga. Tokiu atveju jūs pats nesipriešindamas atiduodate turimus vertingus daiktus ir pinigus. Šis būdas yra populiarus Kolumbijoje.
Nesmurtinės vagystės, žinoma, yra labai nemalonūs įvykiai. Tiek turto netekimas, tiek psichologinė trauma gali ne vienai dienai sugadinti nuotaiką ir priversti keisti savo kelionės planus. Tačiau smurtinio apiplėšimo atveju, jūs rizikuojate ne tik savo turtu ar nuotaika, bet ir sveikata ar gyvybe. Todėl geriausia jūsų reakcija į šitokį įvykį būtų ramumas ir, kad ir kaip nesinorėtų, atidavimas tų daiktų, kurių reikalauja užpuolikai. Kas tai bebūtų per daiktai, jie tikrai neverti rizikavimo jūsų gyvybe. Laimei, kad tokie atsitikimai būna labai retai, ypač jei apdairiai elgsitės.
Vienas iš pavojingų dalykų Lotynų Amerikoje yra čia klestintys narkotikai. Jų galima lengvai rasti ir nusipirkti už tikrai nedidelę kainą. Tačiau susigundę psichotropinėmis medžiagomis, ne tik rizikuosite savo sveikata dėl tų medžiagų poveikio, bet ir labai rizikuosite nukentėti nuo vagysčių, apiplėšimų, išprievartavimų, kadangi tiesiogiai kontaktuosite su nusikalstamomis gaujomis. Be to, jūsų pinigais bus išlaikomos nusikalstomos organizacijos bei jų skleidžiamas smurtas, kuris laiko įkaitais vietos bendruomenes. Nesvarbu, kad galite nesunkiai ir pigiai įsigyti narkotinių medžiagų, įkliuvus su narkotinėmis medžiagomis, problemų gali kilti netgi labai didelių. Taigi, norėdami keliauti saugiai, geriau laikykitės nuošaliai nuo šių dalykų.
Transporto eismas Lotynų Amerikoje Europos standartais gana chaotiškas, o vairuotojai į kelių eismo taisykles žiūri lanksčiai. Taigi, avarijų ir panašių įvykių netrūksta. Todėl kertant gatvę ar einant kelkraščiu būtina būti labai apdairiam. Jokio atsipalaidavimo neturėtų būti net einant per žalią šviesą. Jeigu kertate važiuojamąją kelio dalį visada stebėkite ar priešais neatvažiuoja mašinos. Jos galbūt sustos prie raudonos šviesos, bet tikrai nebūtinai.
Be eismo įvykių, kelionėse taip pat dažnos ir įvairios traumos. Žinoma, jų Lotynų Amerikoje reikia saugotis taip pat kaip ir bet kur kitur. Tačiau svarbu žinoti, kad ištikus nelaimei, galimybės jums pagelbėti gali būti žymiai mažesnės nei Europoje. Pavyzdžiui, savarankiškai keliaujant kalnuose ir ištikus nelaimei, vietinės pagalbos tarnybos gali būti nepajėgios jums laiku suteikti reikiamos pagalbos. Tokias atvejais vietinių žmonių geraširdiškumas ir atsidavimas yra išgelbėjęs daug, į nelaimes papuolusių, keliautojų gyvybių.
Iš erzinančių dalykų su kuriais teks susidurti gatvėse yra nuolatiniai pypsėjimai ir šviesoforai, kurie eismą reguliuoja tik mašinoms, o pėstiesiems „palieka teisę“ spėlioti ką jiems daryti. Pypsėjimas kelyje yra tam tikra bendravimo forma ir išreiškia labai daug dalykų. Pavyzdžiui, „tu man patinki“; „žinok, kad atvažiuoju“; „gal tau reikia taksi“; „koks tu asilas“ ir t.t. Jie taip pat naudojami kertant kiekvieną sankryžą, kad įspėtų atvažiuojančius susikertamuoju keliu ir norinčius kirsti tą pačią sankryžą. Gatvių išdėstymas kvadratais sąlygoja tai, kad signalizuojama pavažiavus kas keliasdešimt metrų.
Priklausomai nuo jūsų požiūrio, ilgainiui gali pradėti erzinti nuolatinis jūsų vadinimas gringu ir tuo pačiu sąsajų sudarymas su JAV piliečiais ir jų padarytomis nuoskaudomis ar stereotipais. Taip pat tapatinimas su Rusija ar Sovietų Sąjunga prisistačius, kad esate iš Lietuvos. Šito bus sunku išvengti, kadangi vietos žmonės tiesiog neturi kategorijos kur jus padėti, nes greičiausiai pirmą kartą gyvenime sutiko žmogų iš tokios nežinomos šalies.
Erzinti gali ir pastovus noras jums pakeisti kainas vien todėl, kad turite baltą odą. Mažose parduotuvėse, turguose, taksi ir daug kur kitur kainos dažniausiai nėra nurodytos. Jų reikia klausti. Lietuvoje kaina visiems yra ta pati, o Lotynų Amerikoje tuo garantuoti nebūsite. Dažnai teks tikrąsias kainas sužinoti iš vietos žmonių, nes jų nežinant gali tekti nuolatos permokėti. Šioje vietoje yra labai naudingos ispanų kalbos žinios.
Nukeliavus į išsvajotąjį Karibų paplūdimį, jus taip pat gali pasitikti keletas papildomų erzinančių siurprizų. Tai medūzos ir jūros dumbliai. Pirmuosius prilietus jus nudegins ir išbers, antruosius – tiesiog išbers. Be to, staigiai pakeitus aplinkos sąlygas, nukeliavus į karštą ir drėgną klimatą ar pakilus aukštai į kalnus, gali tekti patirti aklimatizacijos sunkumus. Prie to dar galima pridėti Karibų regione tvyrantį varginantį drėgmės ir karščio rinkinį, kuris ne tik jus kankins, bet ir gali sugadinti jūsų prietaisus bei užveisti pelėsį jūsų daiktuose (drabužiuose, miegmaišyje). Taigi, svarbu suprasti, kad gražūs vaizdai aplink jus nebūtinai atneš tik malonius potyrius. Visada būkite pasiruošę nustebti.
Merginoms keliaujančios vienoms, gali tekti susidurti su papildomais pavojais bei erzinančiais dalykais. Tokiais, kaip nepageidautinas vyrų dėmesys, priekabiavimas, o gal net ir blogesnėmis situacijomis. Tačiau tie papildomi pavojai egzistuoja ir gimtojoje šalyje, nors Lotynų Amerikoje rizika tikėtinai yra didesnė. Visgi, tai neturėtų sustabdyti jūsų nuo kelionės daugiau negu kiti išvardinti pavojai. Apdairiai elgiantis kelionė vienai merginai yra tiek pat saugi, kiek ir vienam vaikinui. Apskritai paėmus, merginos kelionėse yra turbūt net saugesnės negu vaikinai, vien dėl to, kad yra linkusios mažiau užsiimti rizikingesne veikla ir labiau vengia rizikingų situacijų.
Tai tik dalis to, su kuo gali tekti susidurti, pajausti ir pamatyti kelionėje. Tikėkimės, kad iš šio sąrašo jums teks susipažinti tik su nedaugeliu nemalonumų. Vienaip ar kitaip, kad ir kiek būtų pavojingų ar erzinančių dalykų, daug daugiau rasite malonių ir teigiamu patyrimų.