Vienos iš baisesnių istorijų, kurias, tikėtina, kad išgirsite keliaudami po Lotynų Ameriką, susijusios su burundanga (taip ši medžiaga vadinama gatvės žargonu) arba moksliškiau – skopolaminu (isp. escopolamina). Pagrindinė istorijų kilmės šalis yra Kolumbija, kurioje nusikaltėliai naudoja šią medžiagą savo aukų valios ir atminties neutralizavimui. JAV valstybės departamentas taip pat įspėja savo piliečius dėl didelės rizikos vystant ir į Ekvadorą. Be to, Europos spaudoje buvo aprašyti pavieniai atvejai, kuomet ši medžiaga buvo naudojama nusikaltimams vykdyti Europos miestuose.
Kalbama, kad nusikaltėliai įdeda burundangos į savo aukos gėrimą, maistą, arba kokias kitais būdais priverčia įkvėpti šią medžiagą. Ji nuslopina žmogaus valią priešintis, sakyti netiesą bei sujaukia smegenų procesus, kurie atsakingi už trumpalaikės atminties perkelimą į ilgalaikę. Tačiau pašaliniams žmogaus, paveikto burundanga, elgsena atrodo normali. Tokioje būsenoje nusikaltėliams aukos be pasipriešinimo atiduota vertingus daiktus, pinigus, kortelių kodus, banko prisijungimus, patys padeda iškraustyti visą savo busto turtą. Taip pat pasakojamos istorijos ir apie išprievartavimus, organų vagystes apkvaišinus šia medžiaga. Blogiausi atvejai susiję su mirtimis, kuomet nusikaltėliai savo aukai panaudoja per didelę šios medžiagos dozę. Sunku pasakyti, kiek kiekviename išgirstame pasakojime yra tiesos, o kiek pasakotojų pagražinimų, bet viena aišku, kad ši medžiaga yra naudojama nusikaltėlių vykdyti nusikaltimams ir nemažai žmonių yra nukentėję tokiu būdu. Aišku ir tai, kad nusikaltėlių aukos neprisimena, kas su jais nutiko tuo laiku kai buvo apkvaišinti burundanga. Kažkokio būdo apsisaugoti nuo jos nėra. Tik stengtis nepatekti į pavojingas situacijas, o ypač būnant vienam. Tipinės nusikaltimų vietos yra naktiniai klubai, barai, kur priėjusios gražuolės užliūliuoja vyrų savisaugos instinktus. Ši medžiaga taip pat yra naudojama ir moterims norint jas išprievartauti. Remiantis JAV departamento 2012 m. duomenimis, Kolumbijoje per metus galėjo būti įvykdyta apie 50000 nusikaltimų naudojantis šia medžiaga.
Burundanga taip pat vartojama medicinoje. Čia ji vadinamas Hioscino hidrobromidas arba Skopolamino hidrobromidas. Ši cheminė medžiaga naudojama mažinti pykinimą, vėmimą, jūros ligą, pilvo spazmus, inkstų skausmus, depresiją ir kitiems negalavimamas palengvinti. Žinoma, naudojama ne tokiomis koncentracijomis ir kitokiais būdais negu tai daroma nusikaltėlių. Burundanga yra sintetinama iš Brugmansijos genties augalų, kurie paplitę Pietų Amerikoje Andų pašlaitėse. Jie auga nuo Kolumbijos šiaurės iki Čilės pietų. Šių nedidelių medžių ar krūmų žiedai yra labai gražūs, dideli (14-50 cm), trimito formos ir nusvirę žemyn. Tikėtina, kad tikrai atkreipsite dėmesį juos pastebėję. Visos šio augalo dalys yra nuodingos.
Burundangos efektas išlieka daugiau nei 24 valandas (paprastai iki 30). Liekamasis poveikis gali dar ilgai tęstis. Tai yra miego, atminties sutrikimai ir kitos problemos. Taigi, kad nenusidurtumėte su visais šiais dalykais, būkite atsargūs, ypač turistinėse vietose turistinio sezono metu. Nepalikite savo maisto ar gėrimų be priežiūros, taip pat nepriimkite jų iš ką tik sutiktų žmonių. Stenkitės naktį neišeiti vienas, o juo labiau apsvaigęs nuo kitų medžiagų.
Žemiau galite pažiūrėti VICE dokumentinį filmą apie burundangą.