Zikos virusas

Šis virusas yra perduodamas tropinių ar subtropinių Aedes genties uodų rūšių. Dažnai jo gavėjui nesukelia jokių simptomų arba tik gana nedidelius negalavimus. Tik vienas asmuo  iš penkių infekuotų Zika virusu pajus tokius simptomus, kaip galvos skausmas, karščiavimas, odos išbėrimas, akių paraudimas ar sąnarių skausmas. Panašūs simptomai būdingi ir kitoms virusinėms infekcijoms. Dažniausiai šie simptomai trunka nuo kelių dienų iki savaitės. Tačiau, jeigu šis virusas užkrečia nėščią moterį, tai gali sukelti kūdikiams rimtus apsigimimus, tokius kaip mikrocefalija (galvos išsivystymo sutrikimas). Šis virusas taip pat gali būti perduodamas ir lytiniu būdu. Rašymo metu buvo aprašyti pavieniai atvejai, kuomet iš viruso epidemijos zonos sugrįžę vyrai lytinių santykių metu infekavo Zikos virusu savo partneres, kurios nebuvo nuvykusios į Zikos paplitimo arealą.

Kol kas vakcina apsisaugoti nuo Zikos viruso nėra išrasta. Vienintelis apsisaugojimas yra vabzdžių įkandimų vengimas tiek tinkamai apsirengiant, tiek naudojant vabzdžiui repelentus, tiek stengiantis ilgiau praleisti laiką kondicionuojamose, nuo uodų apsaugotose, vietose. Taip pat labai rekomenduotini tinkleliai nuo uodų, kurie pakabinami virš jūsų lovos. Jie apsaugos nuo uodų įkandimų miego metu.

Ką daryti pajutus ligos simptomus? Daug ilsėtis, gerti daug skysčių. Jeigu karščiuojate gerkite Paracetamolį karščiui sumažinti. Pats Zikos infekcijos identifikavimas kol kas nėra lengvas. Pradinėje infekcijos stadijoje virusas diagnozuojamas molekulinės biologijos metodais ieškant viruso genetinės medžiagos, arba vėlesnėse stadijose ieškant kraujyje susiformavusių šio viruso antigenų.

Pagrindinė rekomendacija nėščiosioms arba planuojančioms artimiausiu metu pastoti yra nevykti į infekcijos protrūkio zoną ir susilaikyti nuo seksualinių kontaktų su ką tik grįžusiais asmenimis iš šių zonų. O jeigu kelionės atsisakyti neišeina, kiek galima labiau vengti uodų įkandimų. Moterims, kurios gyvena ligos protrūkio zonoje, yra rekomenduojama atidėti planuojamą nėštumą kuriam laikui, kol bus suvaldytas infekcijos protrūkis.

Zika virusas patekęs į žmogaus kūną praeina nuo 3 iki 12 dienų inkubacijos periodą po uodo įkandimo. Persirgus infekciją susiformuoja imunitetas. Nuo simptomų pradžios virusą dar galima aptikti iki 11 dienų. Taigi, tuo tarpu dar įmanomas viruso perdavimas kitam žmogui lytiniu keliu. Po to, susiformavus imunitetui, virusas jau nebeaptinkamas kraujyje. Manoma, kad perdavimas iš žmogaus žmogui jau nebegalimas. Tuo pačiu, turimas imunitetas turėtų apsaugoti ir nėštumo metu. Tačiau mokslininkai dar tik pradėjo tirti šį virusą ir tikslių duomenų apie jį ir jo poveikį dar stokojama.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Atsakykite *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Scroll to top