Bachata tai muzikos stilius ir socialinis šokis, atsiradęs Dominikos Respublikoje pirmoje dvidešimto amžiaus pusėje iš Europos, Amerikos indėnų ir afrikietiškų muzikos elementų samplaikos. Kaip ir kiti Lotynų Amerikos stiliai, kaip sonas, salsa, merengė, regis, regetonas ir kumbia, šis kilo iš žemiausių, mažiausiai privilegijuotų visuomenės sluoksnių.
Šis muzikos stilius išsivystė Dominikos Respublikos kaimuose ir ilgai buvo asocijuojamas su žema socialine padėtimi. Aukštesnį visuomenės sluoksniai boikotavo šį muzikos stilių dar ir dėl vulgarios ir grubios lyrikos, kurioje buvo pateikiamos ir vargingų vyrų nuoskaudos moterims. Tik vieną radijo stotis “Radio Guarachita” ją grojo kaimo vietovėse, tačiau tik priešaušrio valandomis, kada vargingiausi ir skurdžiausiai gyvenantys ruošdavosi į savo darbus laukuose. O pačius muzikantus, grojančius bachata, buvo galima išgirsti nuskurusiuose kaimo baruose. Diktatoriaus Rafaelio Trujillo (1930-1961 valdymo laikas) merengė buvo Dominiką reprezentuojantys muzikos stilius. Merengė taip pat kilusi iš žemiausių sluoksnių, diktatoriaus buvo naudojama komunikuojant su žemiausias sluoksniais valdžios perėmimo metu 1930 m. ir nuo to laiko tapo šalies simboliu. O bachatos iškilimas šalies mastu prasidėjo tik po šio diktatoriaus mirties, kada pasikeitė šalies valdžia ir atsirado galimybės kaimo varguoliams plūsti į šalies miestus ieškoti geresnio gyvenimo.
Pats terminas “bachata” atsirado trečiame praeito amžiaus dešimtmetyje Kuboje ir reiškė neformalų socialinį susibūrimą, kuris buvo pagyvinamas maistu, gėrimais, muzika ir šokiais. Septintame dvidešimto amžiaus dešimtmetyje kaimiečiams plūstant į šalies sostinės, Santo Domingo, varguolių rajonus, miestiečiai pradėjo pašaipiai vadinti pačią muziką “bachata”, kaip kodinį pavadinimą vulgariai ir netašytai kaimietiškai muzikai, kurios klausytojai ir atlikėjai buvo laikomi beverčiai kaimo stačiokai. Iš pat pradžių muzikantai dėl tos asociacijos vengė bachatos pavadinimo, bet jau devintame dešimtmetyje tapo plačiai naudojamu pavadinimu išskirtiniam Dominikos muzikos stiliui. Nors susiformavusiame stiliuje vis dar girdimi jo pirmtakų sono, bolero ir merengės ritmai, tačiau vienareikšmiškai naujas dominikietiškas muzikos stilius išsiskyrė lydinčios gitaros arpedžio, bongais išgaunamais ritmais, marakais ir labai melodraminiu dainavimu apie romantiškus ir seksualinius santykius. Kaimai vis dar produkavo įvairiausių muzikantų grojančių naują stilių, tačiau muzikos bachatos industrija pakėlė sparnus sostinėje Santo Dominge, į kurį kėlėsi siekiantys išgarsėti muzikantai.
Laikoma, kad pirmas muzikantas, įrašęs bachatos įrašą, yra José Manuel Calderón. Todėl jis vadinamas isp. El Maestro de Bachata arba “El Pionero”. Pirmieji jo įrašai isp. „Borracho de amor” (liet. Girtas nuo meilės) ir „Condena” (liet. Pasmerkimas) padaryti Dominikos radijo ir televizijos studijoje 1962 m. Jis tapo žinomas muzikantas ir 1967 m. persikėlė į Niujorką (Jungtinės Amerikos Valstijos), kur buvo labai turtinga lotynų šalių išeivių ir muzikos industrijos bendruomenė, tęsti savo muzikanto karjeros. Po penkių metų grįžęs į Dominiką, Calderon’as buvo labai nusivylęs radęs labai marginalizuotus bachatos muzikantus, o pats stilius buvo asocijuojamas su skurdu ir prostitucija. Todėl jis grįžo atgal į Niujorką ir iš ten su gausia išeivių iš Dominikos bendruomene populiarino bachatą tarptautiniu lygiu.
Būtent Niujorkas einant laikui ir tapo didžiausių ir sėkmingiausių bachatos muzikantų gimimo vieta ir kūrimo vieta. Čia 1981 metais dominikiečio ir puertorikietės šeimoje gimė Anthony Santos, visiems žinomas kaip Romeo Santos, kuris vienas iš labiausiai žinomų lotynų dainininkų ir skaitomas kaip bachatos žanro karalius. Jis nuo 1996 iki 2011 m. buvo pagrindinis vokalistas Aventura grupėje, kurią sukūrė su savo pusbroliu ir draugais, kurių visų pavardė buvo Santos (Henry Santos, Lenny Santos, Max Santos). Nuo 2011 m. grupė iširo ir dainininkas tęsė solo karjerą.
Niujorke 1989 m. Dominikos išeivių šeimoje gimė ir Geoffrey Royce Rojas, žinomas Princo Royce sceniniu vardu. Šis dainininkas taip pat patenka į populiariausių lotynų muzikantų dešimtuką. Šie du muzikantai dabar dominuoja bachatos žanre. Niujorko stiliaus bachata sąlytyje su hiphop ir R&B estetika suformavo savo unikalų stilių ir yra identifikuojama kaip bachata urbana. Ir nors jos atlikėjai puikiai šneką anglu kalba, tačiau bachata jie dainuoja beveik išskirtinai ispaniškai, kartais įmaišydami kiek ir anglų.
Žinoma neverta nuvertinti ir Dominikoje gimusių atlikėjų, kurie perėjo tikrąjį bachatos kelią nuo skurdžiausių trobelių Dominikos kaimo vietovėse iki tarptautinės šlovės ir pripažinimo. Vienas iš tokių yra 1967 m. Dominikos Respublikos labai skurdžioje kaimo šeimoje gimęs vienas iš daugiausiai albumų pardavusių bachatos atlikėjų Antony Santos. Šis muzikantas karjerą pradėjo devyniasdešimtaisiais ir suformavo šiuolaikinę (tokią, kokią ją atpažįstame šiuo metu) bachatą su romantine lyrika, bosine gitara. Iš šio atlikėjo įkvėpimo sėmėsi Romeo Santos. Šių, vienų geriausių, bachatos muzikantų tikrieji vardai skiriasi tik viena negirdima “h” raide.
Tarp kitų Dominikoje garsių bachatos atlikėjų (arba isp. bacheteros) galima paminėti 1971 m. gimusi Raulín Rodríguez, kuris yra vienas iš pirmųjų nacionalinę šlovę užsitarnavusių muzikantų, išpopuliarinusių bachatą Dominikos Respublikoje. Lius Vargas gimęs 1961 m. buvo Antony Santos mentorius tuo metu, kai jie grojo vienoje grupėje. Jis taip pat kilęs iš labai vargingos šeimos ir yra vienas iš visų laikų garsiausių ir daugiausiai albumų pardavusių bachatos atlikėjų. Dar vienas labai svarbus 1957 m. gimęs Dominikos išaugintas muzikantas yra Juan Luis Guerra. Guerra yra vienas iš žinomiausių pasaulyje ir tituluočiausių lotynų muzikantų (21 lotynų grammy apdovanojimai, 2 grammy apdovanojimai ir begalės kitų). Nors šis artistas groja įvairių stilių muziką, tačiau yra įdėjęs didelį indėlį populiarinant bachatą tarptautiniu lygiu ir todėl dažnai asocijuojamas su bachatos stiliumi.
Bachata yra pasiekusi tarptautinį pripažinimą ir dabar jos grandų pėdomis seka labai daug jaunų atlikėjų. Visgi bachata yra ne tik muzika, bet ir šokis, kuris taip pat yra įgijęs tarptautinį pripažinimą. Todėl kalbant apie bachatą yra svarbu pristatyti ir jį.
Pats šokis atsirado Dominikos Respublikoje kartu su muzika septintajame praeito amžiaus dešimtmetyje. Jis buvo šokamas uždaroje pozicijoje kaip tradiciškas bolero. Tačiau vėliau, evoliucionuojant ir prisitaikant prie greitesnės muzikos, prisidėjo daugiau kojų judesių, pasikeitimai tarp atvirų ir uždarų pozicijų, daugiau klubų judesio moterims. Pagrindinis žingsnelis tarsi brėžiantis mažą kvadratą grindyse: šonas, šonas, į priekį, taškas, šonas, šonas, atgal taškas. Šis bachatos šokių stilius vakarų šalyse yra žinomas kaip “autentinė” arba “dominikietiška” bachata.
Vakaruose tradicinė “dominikietiška” bachata šokių mokyklos buvo keista iš kvadrato į liniją, keičiant ėjimo kryptį kas keturis taktus. Taip pat šokyje buvo įvesta vakariečių mėgstama disciplina. Šokėjai mokomi pradėti šokti ant pirmo takto. Taip pat atsirado skaičiavimas ir bachatos šokėjai tapo skaičiuotuvais iki 8, nes per tiek taktų pilnai suvaikštoma pirmyn ir atgal. Kartu šokyje atsirado įvairus judesiai iš pramoginių šokių. Taip atsirado Vakarų “tradicinė”, kuri apie 2005 m. Ispanijoje mutavo į bachata moderna stilių. Šis stilius įkomponavo salsos, tango, zouk-lambada, pramoginių šokių, hip hop’o judesius ir sukinius. Šiame stiliuje moterų klubų judesių amplitudės buvo labai padidintos, o salsos sukiniai labai praplėtė bachatos šokio galimybes.
Korke Escalona ir Judith Cordero ispanai kilę iš Cádiz, Andaluzijos regiojo perkėlė bachatą į dar kitą lygį, prijungę šiuolaikinio šokio ir braziliško zouk judesius sukūrė savo bachatos versiją – bachata sensual. Ši bachatos moderna atmaina dabar yra populiariausia tarp jaunų žmonių Europoje, neišsiskiria ir Lietuvos miestai, kuriuose šokama bachata. Bachata sensual įterpia į šokį kūno bangas, cirkuliacinius judesius, įvairius sustojimus, nukritimus ir dar artimesnį kūno kontaktą bei erotiškumo naują lygį. Jis taip pat leidžia partneriui vesti nauju būdu ir daugiau improvizuoti kūnu.
Verta paminėti dar vieną bachatos moderna šokio versiją, kuri labai svarbi tango mėgėjams. Tai būtent bachatos ir tango junginys vadinamasis bachatango. Jis apjungia “dominikos” bachatos ir argentinietiško tango judesius, įvairius spyrius, kritimus, kojų apvyniojimus, ilgas pauzes ir t.t. Partneriai šoka uždaroje pozicijoje. Nuo 2002 m., kai bachatos muzika išpopuliarėjo tarptautiniu lygiu, šis stilius atsirado šokėjams apjungiant savo aistrą skirtingiems šokiams. Visgi kol kas šis stilius toli nenuėjo populiarumo prasme ir turbūt nepamatysite jo šokant socialuose.
Tai ir tiek apie bachatą. Žemiau rasite bachatos dainų rinkinuką, jeigu jums vis dar negana 😉