Bolivijos, Peru, Čilės ir Argentinos turguose, parduotuvėse ar tiesiog gatvėse rasite pardavinėjamus kokos lapus skirtus kramtymui arba kokos arbatą. Kokos lapai tikrai nėra tolygu kokainui ir šiose šalyse jie yra legalūs, nes vietinių naudojami jau bent 8000 metų. Tačiau daugelyje kitų pasaulio šalių kokos lapų turėjimas prilygsta kokaino laikymui. Kokos lapai auga ant kokainmedžio krūmų. Yra keturios krūmų rūšys kokainmedinių šeimoje (lot. Erythroxylaceae), kurios prisitaikiusios prie skirtingų aplinkos sąlygų. Visos jos auga Andų kalnų papėdėse ir visos keturios auginamos žemdirbių jau nuo prieškolumbinių laikų.
Kokos lapuose kokaino yra nuo 0,25% iki 0,77% sausos masės. Kitaip pervertus, viename grame kokos lapų (tiek yra arbatos maišelyje) gali būti apie 5 mg kokaino. Tuo tarpu vieną kokaino dozę sudaro apie 75 mg kokaino. Įvertinus tai, kad tik dalis šios medžiagos iš lapų ištirps vandenyje, jums reiktų išgerti mažiausiai 20 arbatos puodelių, kad pajustumėte psichotropinį kokaino efektą. Taigi, kad ir kaip jūs pamėgtumėte šią arbatą, apsvaigti juo jos sunkiai pavyks.
Kokos lapuose taip pat randama eilė kitų alkaloidų. Tačiau mažos psichotropinių medžiagų koncentracijos esančios šiuose lapuose nesukelia nei psichologinės nei fiziologinės priklausomybės net po ilgo jų naudojimo. Lapai tradiciškai naudojami kaip lengvas stimuliantas, kuris sumažina nuovargį, alkį, troškulį. Vienas iš dažniausių panaudojimų yra skirtas išvengti aukštumų ligos (ang. altitude sickness) poveikio.
Šie lapai jums tikrai pravers jeigu sumąstysite keliauti į rimtesnį žygį po kalnus. Kažkokio didelio efekto nesitikėkite. Pakramtę kokos lapų sparnų tikrai neįgysite. Tiesiog mažiau skaudės galvą, atrodys, tarsi lengviau būtų kvėpuoti, kiek sumažės nuovargis. Nors labai akivaizdaus efekto greičiausiai nebus, tačiau savijauta turėtų pagerėti. Svarbu žinoti, kad jeigu gersite kokos arbatą arba kramtysite lapus antroje dienos pusėje, galite sunkiai arba visai nebeužmigti. Taigi, jei to nenorite, pasistenkite jų po pietų nebenaudoti.
Kokos lapai legaliai auginami ir naudojami Bolivijoje, Peru, Čilėje ir Argentinos šiaurinėse provincijose. Šių šalių parduotuvėse ir turguose taip pat rasite nemažą asortimentą su kokos lapais pagamintų saldainių, sausainių, javainių batonėlių. Mums visiems puikiai žinomo Coca Cola gėrimo gamybai taip pat naudojami kokos lapai, tačiau dėl narkotikų kontrolės, nuo 1903 m. Cola Cola naudoja kokos lapų ekstraktą iš kurio pašalintas kokainas. Paradoksalu, kad JAV labai agresyviai stengiasi paveikti Pietų Amerikos šalis, kad jos išnaikintų kokos krūmų auginimo vietas, net tokiomis priemonėmis kaip toksinių herbicidų purškimas iš lėktuvų. Tačiau Cola Cola korporacija, kurios produktai yra tarsi JAV simbolis, be kokos lapų negalėtų gaminti savo svarbiausio produkto – Coca Cola gėrimo. Tai yra vienintelė korporacija, kuri turi teisę importuoti kokos lapus į JAV ir apdirbti juos.