Vėliavos

Su jomis jums teks susidurti visą laiką. Nors tai galbūt nėra gyvybiškai svarbus dalykas (nes kiekvienoje šalyje matydami jas galėsite įsidėmėti), tačiau pažinti jas verta, ypač bendraujant su vietos žmonėmis, nes paprasčiausiai galite patekti į keblias situacijas jas supainiodami. O supainioti yra ką. Daugelis Lotynų Amerikos šalių naudoja tuos pačius motyvus. Todėl norint jas atskirti gali reikti gerai įsižiūrėti. Žemiau lentelėje pateikiami vėliavų aprašymai ir pačios vėliavos. Tai turėtų jums padėti susigaudyti šioje painiavoje.

 

Šalis | Vėliavos reikšmė Vėliava
Argentina | Mėlyna ir balta spalvos buvo parinktos Manuel Belgrano, Argentinos išvaduotojo nuo ispanų. Vėliava simbolizuoja prasiskiriančius debesis ir tarp jų pasirodančią saulę. Sakoma, kad tai nutiko kada prasidėjo išsivadavimo demonstracijos 1810 m. gegužės 25 d. Ši vėliava oficialiai priimta 1816 m.  
Bolivija | Raudona spalva vėliavoje simbolizuoja narsius šalies kareivius, žalia šalies derlingumą, o geltona – šalies mineralines iškasenas. Centre yra vaizduojamas šalies herbas, kuriame pateikiamos departamentus simbolizuo-jančios vėliavos, patrankos, o centre – Potosi kalnas, palmė, kviečių pūdas ir alpaka. Vėliava oficialiai priimta 1851 m.  
Brazilija | Ši vėliava buvo oficialiai priimta 1889 m. Ji pakeitė prieš tai buvusią Brazilijos Imperijos vėliavą. Žalias fonas ir geltonas rombas buvo pasiskolinti iš anksčiau naudotos Imperijos vėliavos. Žalia reprezentavo karališkuosius Bragansos rūmus, kuriems priklausė Pirmasis Brazilijos imperatorius, o geltona reprezentavo Habsburgų rūmus, kuriems priklausė imperatorienė. 27 penkiakampės baltos žvaigždės išsidėsčiusios kaip ryškiausios žvaigždės Rio de Žaneiro naktiniame danguje, reprezentuoja federalinę valstybę sudarančius vienetus. Per centrą eina juosta su šalies moto – „Tvarka ir Progresas“.  
Čilė | Mėlyna spalva vėliavoje reprezentuoja dangų, balta – Andų sniegą, raudona simbolizuoja kareivių kraują pralietą kovojant dėl laisvės, o vienintelė penkiakampė žvaigždė – šalies vyriausybę. Vėliava oficialiai priimta 1817 m.  
Gajana | Vėliavoje yra penkios spalvos. Žalia reprezentuoja žemės ūkį ir miškus, gamtą, balta – upes ir šalies vandenų potencialą, auksinė – Gajanos mineralinius turtus, juoda – Gajanos žmonių ištvermingumą, kuris ves Gajaną į progresą, raudona – uolumą ir dinamišką šalies kūrimąsi, kuris kyla iš jaunimo ir nepriklausomybės. Ši vėliava patapo oficiali Gajanos vėliava nuo 1966 m. kai Gajana išsikovojo nepriklausomybę nuo Jungtinės Karalystės.  
Kolumbija | Vėliava oficialiai priimta 1861 m. Geltona (kurios santykis su kitomis spalvomis yra 2:1:1) simbolizuoja Kolumbijos žemėje rastą auksą, mėlyna reprezentuoja vandenis ir dangų, o raudona – kraują išlietą dėl nepriklausomybės. Vėliava yra variacija Didžiosios Kolumbijos vėliavos (valstybės gyvavusios tarp 1819 ir 1831 m.). Ši valstybė apėmė dabartinės Kolumbijos, Ekvadoro, Venesuelos teritorijas, kurių vėliavos taip pat  turi panašius motyvus.  
Kosta Rika | Vėliava buvo sukurta 1848 m. Pacifikos Fernandez, tuometinio prezidento žmonos. Oficialia priimta tik 1906 m. Ši moteris įkvėpimo sėmėsi iš 1848 m. Prancūzijos Revoliucijos. Mėlyna spalva vėliavoje reprezentuoja dangų, galimybes, idealizmą ir atkaklumą. Balta – tai taika, išmintis ir laimė, o raudona – kraujas išlietas už šalį bei šiluma ir žmonių dosnumas. Vėliavoje taip pat vaizduojamas šalies herbas, kuriame esančios 7 žvaigždės reprezentuoja šalies departamentus. Taip pat herbe vaizduojami du vandenynai su prekybiniu laivu kiekviename, tarp jų esanti žemė su trims veikiančiais vulkanais ir kylanti saulė.  
Ekvadoras | Pirmą kartą priimta 1835 m., o galutinis vėliavos variantas su herbu naudojamas nuo 1900 m. Vėliava turi panašumų su buvusios Didžiosios Kolumbijos vėliava. Raudona spalva joje reiškia kareivių ir kankinių kraują pralietą dėl nepriklausomybės, mėlyna reprezentuoja jūras ir dangų, o geltona – augalų bei žemės derlingumą ir gausą. Herbe vaizduojamas Čimboraso užgesęs ugnikalnis, Guajaso upė, garlaivis, saulė, kondoras, lauro ir palmės šakelės ir kiti simboliai.  
El Salvadoras | Priimta 1908 m. ši vėliava mėlynomis juostomis reprezentuoja du vandenynus. Tai yra bendras motyvas daliai Centrinės Amerikos šalių, kuriam inspiraciją suteikė Argentinos vėliava, nors prasmė adaptuota skirtinga (Argentina išsivadavo iš ispanų kolonizatorių penkiais metais anksčiau nei Centrinės Amerikos šalys). Šis motyvas buvo panaudotas buvusios Federalinės Centrinės Amerikos Respublikos, kuri gyvavo 1823 – 1839 m. Centrinė balta juosta simbolizuoja taiką. Vėliavos centre yra El Salvadoro herbas, kuriame vaizduojamas lauro vainikas, penkios vėliavos (reprezentuojančios penkias Centrinės Amerikos šalis), trikampis, vaivorykštė, penki ugnikalniai, saulė ir El Salvadoro nepriklausomybės nuo ispanų data 1821 m. rugsėjo 15 d.  
Gvatemala | Mėlynos juostos simbolizuoja Ramųjį ir Atlanto vandenynus, tarp kurių randasi šalis, balta juosta – dangų virš šalies ir tyrumą. Vėliavos viduryje yra šalies herbas, kuriame vaizduojamas lauro vainikas. Kecalis – nacionalinis paukštis, kurio vardu pavadinta Gvatemalos valiuta, pergamento ritinys su nepriklausomybės data, dvi muškietos ir du kardai. Vėliava oficialiai priimta 1871 m.  
Hondūras | Vėliavos spalvos, kaip ir El Salvadoro, Gvatemalos, Nikaragvos, pasiskolintos iš 1823-1839 m. gyvavusios Federalinės Centrinės Amerikos Respublikos. Penkios žvaigždės centre reprezentuoja ją sudariusias valstybes (Hondūrą, El Salvadorą, Gvatemalą, Kostą Riką ir Nikaragvą) ir viltį, kad jos vėl susivienys. Vėliava buvo priimta 1866 m.  
Meksika | Ši vėliava pradėta naudoti nuo 1821 m., kai šalis stojo į kovą dėl savo nepriklausomybės nuo Ispanijos. Iki šių dienų ji šiek tiek kito. Galutinis jos dizainas priimtas 1968 m., bet pagrindinės dalys nepasikeitė. Žalia spalva reprezentuoja nepriklausomybės judėjimą, balta – katalikų tikėjimo tyrumą, o raudona – ispanus, prisidėjusius prie nepriklausomybės kovų ir šalies herojų kraują. Vėliavos centre herbas, kuris vaizduoja erelį ant kaktuso, kovojanti su gyvate.  
Nikaragva | Vėliava, kaip ir dalies kitų Centrinės Amerikos valstybių, yra gimusi iš istorinės Federalinės Centrinės Amerikos Respublikos vėliavos. Spalvų prasmė yra ta pati. Viduryje yra šalies pavadinimas ir šalies herbas. Herbe vaizduojamas trikampis, kuriame penki ugnikalniai reprezentuojantys penkias valstybes, buvusias Federalinėje Centrinėje Amerikos Respublikoje. Taip pat vaizduojama vaivorykštė ir frygijų kepurė simbolizuojanti laisvę. Vėliava oficialiai priimta 1971 m.  
Panama | Šios šalies vėliava oficialiai priimta 1925 m. Sakoma, kad žvaigždės skirtinguose vėliavos kampuose reprezentuoja dvi skirtingas politines partijas. Mėlyna skirta konservatoriams, o raudona – liberalams. Balta spalva  simbolizuoja taiką, kurioje jos veikia. Spalvos taip pat turi ir kitą reikšmę. Mėlyna skirta tyrumui ir sąžiningumui, o raudona – valdžiai ir įstatymui.  
Paragvajus | Šios šalies vėliava įdomi tuo, kad skirtingai atrodo abiejose pusėse. Spalvos pasiskolintos iš Prancūzijos vėliavos ir sakoma, kad reprezentuoja nepriklausomybę ir laisvę. Vėliavos centre vienoje pusėje vaizduojamas šalies herbas, kuriame užrašytas šalies pavadinimas, pavaizduotos sukryžiuotos žalios palmės ir alyvmedžio šakelės bei geltona penkiakampė žvaigždė. Kitoje vėliavos pusėje, centre – kita herbo pusė, kurią sudaro užrašas: „taika ir teisingumas“. Taip pat pavaizduotas liūtas ir frygijų kepurė, kuri užkabinta ant lazdos. Vėliava priimta 1842 m.  
 
Peru | Raudona spalva šios šalies vėliavoje simbolizuoja kraują, kuris buvo išlietas už nepriklausomybę, balta – taiką ir narsą. Vėliavos centre – šalies herbas, kuris turi skirtingų modifikacijų, priklausomai nuo to, kur vėliava naudojama. Herbe vaizduojamos palmės ir lauro šakelės gaubiančios skydą. Mėlynoje skydo dalyje pavaizduota vikunija (Anduose sutinkamas į lamą panašus žinduolis), kuris reprezentuoja šalies fauną, baltame fone  pavaizduotas chininmedis – šalies flora, o apačioje raudoname fone pavaizduotas gausybės ragas – šalies mineralinių iškasenų turtus. Vėliava buvo priimta 1824 m.  
Surinamas | Ši vėliava buvo priimta tik 1975 m., kada šalis išsikovojo nepriklausomybę nuo Nyderlandų Karalystės. Žvaigždė  simbolizuoja visų šalies etninių grupių vienybę, raudona reprezentuoja progresą ir meilę, žalia – viltį ir derlingumą, o balta – taiką ir teisingumą.  
Urugvajus | Ši šalies vėliava buvo priimta 1830 m. Baltos ir mėlynos juostos, kurių iš viso yra devynios, simbolizuoja šalies devynis departamentus. Saulė reprezentuoja naują naciją pasaulyje.  
Venesuela | Dabartinė vėliava buvo patvirtinta 2006 m. prezidento Hugo Chavezo valdymo metu. Tačiau esančios spalvos vėliavoje naudojamos jau nuo 1811 m. vykusio Venesuelos nepriklausomybės karo. Tos pačios spalvos naudojamos Ekvadoro ir Kolumbijos vėliavose. Sakoma, kad geltona simbolizuoja žemių derlingumą, mėlyna venesueliečių drąsą ir Venesuelos nepriklausomybę nuo Ispanijos, o raudona – kraują, kuris buvo pralietas kovojant už Venesuelos nepriklausomybę. Aštuonios žvaigždės viduryje reprezentuoja septynias šalies provincijas ir Gajanos provinciją, kuri buvo viena iš Venesuelos provincijų nepriklausomybės paskelbimo metu.  

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Atsakykite *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Scroll to top